Je za námi 23. setkání mladých oftalmologů

Fotky z události

S:t Eriks Ögon Sjukhus, Stockholm

12.10.-19.10.2002

Nemocnice

Nemocnice S:t Eriks je centrální oční nemocnicí ve Stockholmu, která byla založena před deseti lety. Největší je oddělení chirurgie předního segmentu oka, ale i ostatní oddělení jsou výborně zařízena - zadní segment, onkologie, plastická chirurgie, glaukom, refrakční centrum, optometrie, rozsáhlé laboratoře a samozřejmě dětské oddělení, kde jsem strávila většinu času.

Šéfkou dětského oddělení je Dr.Ulla Kugelberg, která má zde dalších pět lékařů a sedm ortoptistek. Každý má svou vyšetřovnu. Děti jsou zvány tak, aby nemusely čekat (i když čekárna je tak hezky zařízená, že se jim domů často ani nechtělo). Objednávání pacientů obstarávají sekretářky, nezapomenou zařadit "coffee break" a "lunch break". Ortoptistky pracují zcela samostatně, k vyšetření u lékaře téměř vždy patří i skiaskopie. Vyšetření očního pozadí provádějí nepřímou oftalmoskopií a 20D čočkou. Operace strabismu provádějí 3x týdně, pacienti přicházejí v den operace a odcházejí domů odpoledne. Obdivuhodná byla péče o děti s kongenitální kataraktou. Jednostrannou kongenitální kataraktu operují již v prvním týdnu života včetně implantace PC IOL. Dokorigování provádějí kontaktní čočkou již v den operace. Na dětském oddělení mají totiž jednotku kontaktních čoček, kde mají okamžitě k dispozici většinu kontaktních čoček pro dokorigování pseudofakických, ale i afakických očí. Ambulance kontaktních čoček pro děti, včetně kojenců, zde funguje každých 14 dní za přítomnosti lékaře, optometristy a ortoptistky.

Na operačním sále jsem byla dvakrát, jednou na operacích strabismu a podruhé na operacích katarakt. Přišla jsem před osmou, abych byla včas. K mému překvapení nikde žádný doktor jen sestry byly shromážděny v jejich jídelně a promítaly si fotky z dovolené. Před devátou se pozvolna rozešly na sály. Docela příjemný start dne! Není to prý ale každý den, operují zde docela dost, např.katarakt operují přes 5000 za rok. Operačních sálů mají k dispozici sedm- 3 pro katarakty v lokální anestezii, 1 pro operace strabismu, plastické operace a nádory, 1 pro operace katarakt a glaukomu v celkové anestezii a 2 sály pro operace zadního segmentu. Ruce si myjí nejen kartáčkem ale mají i jednorázový pilníček na nehty. V technice operací a materiálech nebyl žádný velký rozdíl, pouze po všech opracích předního segmentu se vstupem do oka aplikují na konci operace intrakamerálně antibiotikum.

Na všeobecné ambulanci bylo plno každý den. Ve Stockholmu nemají mnoho obvodních očních lékařů, tak téměř všichni chodí s "akutním" problémem sem. Naopak pro brýle chodí většinou k optometristům, včetně dětí od osmi let. Každý pacient je předvyšetřen sestrou - anamneza, vizus, je-li potřeba aplanační tonometrie (na každé měření mají vysterilizovaný konus). Při předních uveitidách nepodávají většinou kortikosteroidy peribulbárně, spíše preferují celkové podání.

Služby nemají moc často (asi jednu do měsíce), navíc za jeden víkendový den můžou mít týden náhradního volna , dovolí-li jim to provoz (Henrik- rezident tak v létě měl deset týdnů dovolené).

Švédové

Celkově působili velmi vstřícně a stále dobře naladěni, navzdory nevstřícnému počasí. V nemocnici mi ochotně a s úsměvem vše ukázali a vysvětlili. Všichni mluvili bez problémů anglicky (včetně uklízeček). Nejdříve jsem si myslela, že se stále něčeho lekají. Při konverzaci bylo totiž velmi často slyšet jakoby úlek, ale později jsem pochopila, že to je něco jako naše "hmm". Zdraví se "hej, hej".

Stockholm

Je to město rozložené na několika ostrovech obklopených jak jezerem tak i mořem. Každý z ostrovů je trochu jiný - od historického Gamla Stan s Královským palácem a malebnými uličkami po moderní Södermalm s funkcionalistickými stavbami. Jedno mají však společné, na všech se nachází velké množství parků a na každém kroku potkáte nějaké zajímavé plastiky. Velkou chloubou je muzeum Vasa. Je to královská válečná loď, která s obrovskou slávou vyplula v roce 1628, ale po několika minutách se potopila. Zůstala 333 let pod vodou a až nyní je od roku 1990 umístěna v tomto velmi zajímavém muzeu s několika audiovizuálními projekcemi, kde by se dal strávit celý den.

Poděkování

Závěrem bych chtěla moc poděkovat MUDr. Pavle Dohnalové a ČSMO za zprostředkování a firmě Pharmacia za finanční podporu této stáže. Byla to veliká nezapomenutelná zkušenost. 

MUDr. Jana Chvojková, FNKV Praha, e-mail: jachvo@volny.cz